Orzechy włoskie

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie, to niewątpliwie jedne ze składników należących do „superfoods”.

Czym się wyróżniają:

  • Jako jedne z niewielu roślinnych składników zawierają kwasy omega 3! Działają jak naturalne składniki przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz doskonale wpływają na pracę mózgu. Wspomagają redukcję cholesterolu LDL, a podnoszą poziom frakcji HDL;

 

  • Obfitują w witaminy: E, kwas foliowy, B1 oraz B2;

 

  • Stanowią dobre źródło magnezu, manganu i potasu, stąd są doskonałe dla naszego serca;

 

  • Oprócz kwasów omega 3 zawierają sporo białka i błonnika pokarmowego;

 

  • Zawierają sterole roślinne, koenzym Q10, argininę i kwas elagowy.

 

  • Arginina należąca do aminokwasów ma szczególne znaczenie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Redukuje ryzyko wystąpienia niewydolności serca oraz nadciśnienia tętniczego.

 

  • Naukowcy przeprowadzili liczne badania, w których wykazali, że kwas elagowy ma silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne[1]. Stwierdzono również, że kwas elagowy wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

 

Ważne:

Aby orzechy włoskie nie straciły swoich cennych właściwości powinniśmy spożywać je na surowo. Najlepiej kupować je w całej łupince – kwasy tłuszczowe nie utleniają się tak szybko, jak w przypadku orzechów już łuskanych.

Zalecana dzienna porcja do schrupania to ok. 6-7 sztuk (jako przekąska lub dodatek do sałatek, porannej owsianki, jaglanki lub koktajli).

Warto sięgnąć również po olej z orzechów włoskich, który spożywany na surowo (bez podgrzewania) zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega 3.

Pamiętajmy, żeby po otwarciu butelki przechowywać go w lodówce (unikniemy szybkiego utleniania się kwasów tłuszczowych).

[1] Vattem D, Shetty K. Biological function of ellagic acid: a review. J Food Biochem 2005; 29:234-66.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Przejdź do paska narzędzi