KAKAO

KAKAO

Czekolada wytwarzana jest z nasion kakaowca, poprzez wysuszenie, prażenie i zmielenie ziaren.

Prawdziwa gorzka czekolada powstaje z kakao (w dokładniej z masła kakaowego, masy kakaowej i proszku kakaowego). Często dodawany jest też cukier – rafinowany bądź nierafinowany.

 

Surowe kakao jest jednym z nielicznych produktów, które mają najwyższą zawartość magnezu spośród wszystkich pokarmów!

Dlatego czekolada jest tak uwielbianym smakołykiem wszystkich „nerwusów” i ludzi, którzy mają duże niedobory tego pierwiastka.

Działa rozluźniająco, łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe. Reguluje pracę serca i zapobiega chorobom układu krążenia.

 

Kakao to prawdziwa bomba antyoksydantów. Zawiera ich więcej niż owoce jagodowe, granaty czy czerwone wino. Dzięki obecności antocyjanów i katechin spowalnia procesy starzenia się naszych komórkach.

W jego składzie znajdziemy również składniki mineralnych, takie jak: żelazo, cynk, chrom czy potas.

 

Należy pamiętać, że czekolada i kakao zawierają teobrominę – alkaloid, którego działanie jest porównywalne do kofeiny, stąd ich działanie pobudzające. Nadmierna ilość może powodować nerwowość, niepokój oraz bezsenność. Szczególnie u dzieci może potęgować reakcje nadpobudliwości.

 

Kwas szczawiowy to kolejna rzecz, na którą musimy mieć baczność w przypadku czekolady i kakao, ponieważ może utrudniać przyswajanie wapnia.

 

Kakao zawiera również histaminę, co prawda ta ilość nie jest tak duża, ale stymuluje jej wydzielanie lub hamuje aktywność enzymu ją rozkładającego DAO (oksydazy diaminowej). Często u osób z nietolerancją histaminy mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak:

  • reakcje skórne: pokrzywka, zaczerwienie skóry,
  • obrzęk gardła, nieżyt nosa, kichanie,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego – biegunki, wzdęcia, bóle brzucha,
  • osłabienie organizmu, rozdrażnienie, zmęczenie.

 

Reasumując, mimo, że gorzka czekolada i kakao są zdrowe i bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm, jak ze wszystkim w życiu należy zachować rozsądek i umiar.

Kilka kostek dobrej jakości gorzkiej czekolady z wysokim % na pewno nie zaszkodzi, a pozwoli cieszyć się młodością, zdrowiem i szczęściem przez długi czas.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Przejdź do paska narzędzi